Anasayfa İletişim

Apostil Çevirisi

 

Apostil onayı
Apostil Onayı çevirisi
 
Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir. 

Bu belge onay sistemiyle ilgili üye veya taraf devlet tarafından saptanan yerel bir merci, bakanlık, vb. bir kuruluş, belgenin gerçek olduğunu onaylayarak, başka bir üye veya taraf ülkede 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonunda belirlenen kurallar çerçevesinde kullanılması için yasal hale getirirler. 

Apostil tasdiği gerçekleştirilen belge, Lahey Konferansının tüm üye ve taraf devletlerinde geçerli bir belge olarak kabul edilir.
Apostillerde ana başlığın Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” şeklinde yazılması zorunludur.
Lahey anlaşması olan tüm ülkelere giden veya ordan gelen evrakların resmı makamlarda geçerli olması için apostili ve çevirisinin olması zorunludur. Tüm bu işlemlerinizi, çevirilerinizi büromuzda hazırlanmaktadır.

Apostil onayınızın İngilizceye çevirisi, Almancaya çevirisi, ve diğer dillere çevirileri diğer belgelerle birlikte 5-10 sayfaya kadar ise aynı gün içinde olur daha fazla yoğunlukta ise ertesi güne hazır olur.
Çoğunlukla evlilik için çevirilen belgelerde istenir. Eğer eşiniz yurtdışından ise bekarlık belgesi, doğum belgesi, ve diğer belgelerin apostil onayı olması zorunludur. Eğer belgeniz sadece noter onaylı olup da apostil onayı  ve çevirisi olmazsa gittiği ülkeden belgenizin kabül görmemesi ihtimali yüksektir.
Yeminli tercüman mı çevirmeli? – Apostil onayınızın çevirisini yeminli tercumanmı çevirmeli yoksa dil bilen herkes yapabilirmi:
Resmi makamlara verilirken yeminli tercuman onaylı olmalıdır.
Apostil onayınızın çevirisinde dikkat edilmesi gerekenler, onaylayan kişinin ismi soyadı, kaymakamlık ismi, onaylandığı tarih ve belge numarasıdır.
Belgenizin çevirisi ve noter onayları ücretli olmakla birlikte apostil onayı tamamen ücretsizdir. İşlem yaptırdığınız Noterliğinizin bağlı olduğu ilçe kaymakamlığından 5-10 dakika içinde apostil onayı almanız mümkündür.
Apostil onayınızın çevirisi konusunda yardım almak için:
0212 216 80 51
0537 222 24 70  numaralı hatlarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz

  
Referanslar
  • teklif
  • Tercümeler