Anasayfa İletişim

Vietnamca tercüman ücretleri

Vietnamca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Vietnamca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Vietnamca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Vietnamca tercüman günlük olarak türkçeden Vietnamcaya veya Vietnamcadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Vietnamca tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Vietnamca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Vietnamca tercümanlar; bin karakterini 50-80 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Vietnamca çeviri yaparlarsa 500 TL ile 700 TL arası kazanır, ancak Vietnamca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Vietnamca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Vietnamca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Vietnamca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Vietnam dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Vietnamca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Vietnamca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Vietnamca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Vietnamca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Vietnamca tercüman sözlü da yapar mı,
Vietnamca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Vietnamca yazılı çevirilere veya sadece Vietnamca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Vietnamca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Vietnamca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Vietnamca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
 
 
 


 
Referanslar