Anasayfa İletişim

Vietnamca çevirmen maaşları

Vietnamca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Vietnamca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Vietnamca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Vietnamca çevirmen günlük olarak türkçeden Vietnamcaya veya Vietnamcadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Vietnamca çevirmen maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Vietnamca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Vietnamca çevirmenler; bin karakterini 50-80 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Vietnamca çeviri yaparlarsa 500 TL ile 700 TL arası kazanır, ancak Vietnamca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Vietnamca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Vietnamca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Vietnamca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Vietnam dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Vietnamca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Vietnamca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Vietnamca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Vietnamca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Vietnamca çevirmen sözlü da yapar mı,
Vietnamca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Vietnamca yazılı çevirilere veya sadece Vietnamca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Vietnamca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Vietnamca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Vietnamca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
 
 
 


 
Referanslar