Anasayfa İletişim

Urduca tercüman ücretleri

Urduca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Urduca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Urduca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Urduca tercüman günlük olarak türkçeden Urducaya veya Urducadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Urduca tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Urduca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Urduca tercümanlar; bin karakterini 30-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Urduca çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Urduca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Urduca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Urduca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Urduca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Urdu dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Urduca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Urduca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Urduca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Urduca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Urduca tercüman sözlü da yapar mı,
Urduca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Urduca yazılı çevirilere veya sadece Urduca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Urduca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Urduca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Urduca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
 


 
Referanslar