Anasayfa İletişim

Ukraynaca çevirmen maaşları

Ukraynaca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Ukraynaca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Ukraynaca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Ukraynaca çevirmen günlük olarak türkçeden Ukraynacaya veya Ukraynacadan türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Ukraynaca çevirmen maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Ukraynaca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Ukraynaca çevirmenler; bin karakterini 15-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Ukraynaca çeviri yaparlarsa 150 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Ukraynaca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Ukraynaca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Ukraynaca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Ukraynaca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Ukrayna dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Ukraynaca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Ukraynaca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Ukraynaca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Ukraynaca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Ukraynaca çevirmen sözlü da yapar mı,
Ukraynaca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Ukraynaca yazılı çevirilere veya sadece Ukraynaca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Ukraynaca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Ukraynaca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Ukraynaca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
 


 
Referanslar