Anasayfa İletişim

Türkmence tercüman ücretleri

Türkmence tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Türkmence tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Türkmence tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Türkmence tercüman günlük olarak türkçeden Türkmenceye veya Türkmenceden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Türkmence tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Türkmence tercümanlar ne kadar alır
Freelance Türkmence tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Türkmence çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Türkmence freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Türkmence çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Türkmence tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Türkmence tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Türkmen dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Türkmence tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Türkmence tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Türkmence tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Türkmence iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Türkmence tercüman sözlü da yapar mı,
Türkmence tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Türkmence yazılı çevirilere veya sadece Türkmence sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Türkmence tercüman hangi sektörler çalışabilir
Türkmence tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Türkmence tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Orman Ürünleri
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
Fuar
 


 
Referanslar