Anasayfa İletişim

Tatarca tercüman ücretleri

Tatarca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Tatarca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Tatarca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Tatarca tercüman günlük olarak türkçeden Tatarcaye veya Tatarcaden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Tatarca tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Tatarca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Tatarca tercümanlar; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Tatarca çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Tatarca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Tatarca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Tatarca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Tatarca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Tatar dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Tatarca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Tatarca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Tatarca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Tatarca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Tatarca tercüman sözlü da yapar mı,
Tatarca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Tatarca yazılı çevirilere veya sadece Tatarca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Tatarca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Tatarca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Tatarca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi
Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
İnternet Hizmetleri
Eğitim
 


 
Referanslar