Anasayfa İletişim

Tacikçe tercüman ücretleri

Tacikçe tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Tacikçe tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Tacikçe tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Tacikçe tercüman günlük olarak türkçeden Tacikçeye veya Tacikçeden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Tacikçe tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Tacikçe tercümanlar ne kadar alır
Freelance Tacikçe tercümanlar; bin karakterini 30-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Tacikçe çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Tacikçe freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Tacikçe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Tacikçe tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Tacikçe tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Tacik dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Tacikçe tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Tacikçe tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Tacikçe tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Tacikçe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Tacikçe tercüman sözlü da yapar mı,
Tacikçe tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Tacikçe yazılı çevirilere veya sadece Tacikçe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Tacikçe tercüman hangi sektörler çalışabilir
Tacikçe tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Tacikçe tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
 


 
Referanslar