Anasayfa İletişim

Tacikçe çevirmen maaşları

Tacikçe çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Tacikçe çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Tacikçe çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Tacikçe çevirmen günlük olarak türkçeden Tacikçeye veya Tacikçeden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Tacikçe çevirmen maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Tacikçe çevirmenler ne kadar alır
Freelance Tacikçe çevirmenler; bin karakterini 30-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Tacikçe çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Tacikçe freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Tacikçe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Tacikçe çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Tacikçe çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Tacik dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Tacikçe çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Tacikçe çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Tacikçe çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Tacikçe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Tacikçe çevirmen sözlü da yapar mı,
Tacikçe çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Tacikçe yazılı çevirilere veya sadece Tacikçe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Tacikçe çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Tacikçe çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Tacikçe çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
 


 
Referanslar