Anasayfa İletişim

Slovakça tercüman ücretleri

Slovakça tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Slovakça tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Slovakça tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Slovakça tercüman günlük olarak türkçeden Slovakçaya veya Slovakçadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Slovakça tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Slovakça tercümanlar ne kadar alır
Freelance Slovakça tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Slovakça çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Slovakça freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Slovakça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Slovakça tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Slovakça tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Slovak dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Slovakça tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Slovakça tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Slovakça tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Slovakça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Slovakça tercüman sözlü da yapar mı,
Slovakça tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Slovakça yazılı çevirilere veya sadece Slovakça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Slovakça tercüman hangi sektörler çalışabilir
Slovakça tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Slovakça tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Orman Ürünleri
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
Cam ve Porselen Sanayi
 


 
Referanslar