Anasayfa İletişim

Sırpça tercüman ücretleri

Sırpça tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Sırpça tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Sırpça tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Sırpça tercüman günlük olarak türkçeden Sırpçaya veya Sırpçadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Sırpça tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Sırpça tercümanlar ne kadar alır
Freelance Sırpça tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Sırpça çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Sırpça freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Sırpça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Sırpça tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Sırpça tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Sırp dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Sırpça tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Sırpça tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Sırpça tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Sırpça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Sırpça tercüman sözlü da yapar mı,
Sırpça tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Sırpça yazılı çevirilere veya sadece Sırpça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Sırpça tercüman hangi sektörler çalışabilir
Sırpça tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Sırpça tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Gıda ve İçecek
Orman Ürünleri
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
 


 
Referanslar