Anasayfa İletişim

Rusça çevirmen maaşları

Rusça çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Rusça çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Rusça çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Rusça çevirmen günlük olarak türkçeden Rusçaya veya Rusçadan türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Rusça çevirmen maaşları 2000 TL ile  4000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Rusça çevirmenler ne kadar alır
Freelance Rusça çevirmenler; bin karakterini 10-20 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Rusça çeviri yaparlarsa 100 TL ile 400 TL arası kazanır, ancak Rusça freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Rusça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Rusça çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Rusça çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Rus dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Rusça çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Rusça çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Rusça çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık % 10-15 Rusça iş olduğundan iş sıkıntısı yoktur.
 
Yazılı Rusça çevirmen sözlü da yapar mı,
Rusça çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Rusça yazılı çevirilere veya sadece Rusça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Rusça çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Rusça çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Rusça çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Turizm
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
 


 
Referanslar