Anasayfa İletişim

Romence çevirmen maaşları

Romence çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Romence çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Romence çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Romence çevirmen günlük olarak türkçeden Romenceye veya Romenceden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Romence çevirmen maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Romence çevirmenler ne kadar alır
Freelance Romence çevirmenler; bin karakterini 15-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Romence çeviri yaparlarsa 150 TL ile 300 TL arası kazanır, ancak Romence freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Romence çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Romence çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Romence çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Romen dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Romence çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Romence çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Romence çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Romence iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Romence çevirmen sözlü da yapar mı,
Romence çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Romence yazılı çevirilere veya sadece Romence sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Romence çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Romence çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Romence çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Makina Sanayi
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi
Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
 


 
Referanslar