Anasayfa İletişim

Portekizce tercüman ücretleri

Portekizce tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Portekizce tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Portekizce tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Portekizce tercüman günlük olarak türkçeden Portekizceye veya Portekizceden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Portekizce tercüman ücretleri 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Portekizce tercümanlar ne kadar alır
Freelance Portekizce tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Portekizce çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Portekizce freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Portekizce çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Portekizce tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Portekizce tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Portekiz dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Portekizce tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Portekizce tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Portekizce tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Portekizce iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Portekizce tercüman sözlü da yapar mı,
Portekizce tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Portekizce yazılı çevirilere veya sadece Portekizce sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Portekizce tercüman hangi sektörler çalışabilir
Portekizce tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Portekizce tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
 


 
Referanslar