Anasayfa İletişim

Portekizce çevirmen maaşları

Portekizce çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Portekizce çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Portekizce çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Portekizce çevirmen günlük olarak türkçeden Portekizceye veya Portekizceden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Portekizce çevirmen maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Portekizce çevirmenler ne kadar alır
Freelance Portekizce çevirmenler; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Portekizce çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Portekizce freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Portekizce çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Portekizce çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Portekizce çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Portekiz dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Portekizce çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Portekizce çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Portekizce çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Portekizce iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Portekizce çevirmen sözlü da yapar mı,
Portekizce çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Portekizce yazılı çevirilere veya sadece Portekizce sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Portekizce çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Portekizce çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Portekizce çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Gıda Sektörü
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
 


 
Referanslar