Anasayfa İletişim

Özbekçe çevirmen maaşları

Özbekçe çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Özbekçe çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Özbekçe çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Özbekçe çevirmen günlük olarak türkçeden Özbekçeye veya Özbekçeden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Özbekçe çevirmen maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Özbekçe çevirmenler ne kadar alır
Freelance Özbekçe çevirmenler; bin karakterini 20-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Özbekçe çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Özbekçe freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Özbekçe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Özbekçe çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Özbekçe çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Özbek dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Özbekçe çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Özbekçe çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Özbekçe çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Özbekçe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Özbekçe çevirmen sözlü da yapar mı,
Özbekçe çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Özbekçe yazılı çevirilere veya sadece Özbekçe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Özbekçe çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Özbekçe çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Özbekçe çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
 


 
Referanslar