Anasayfa İletişim

Osmanlıca tercüman ücretleri

Osmanlıca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Osmanlıca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Osmanlıca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Osmanlıca tercüman günlük olarak türkçeden Osmanlıcaya veya Osmanlıcadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Osmanlıca tercüman ücretleri 2000 TL ile  4000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Osmanlıca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Osmanlıca tercümanlar; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Osmanlıca çeviri yaparlarsa 500 TL ile 700 TL arası kazanır, ancak Osmanlıca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Osmanlıca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Osmanlıca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Osmanlıca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Osmanlı dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Osmanlıca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Osmanlıca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Osmanlıca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Osmanlıca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Osmanlıca tercüman sözlü da yapar mı,
Osmanlıca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Osmanlıca yazılı çevirilere veya sadece Osmanlıca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Osmanlıca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Osmanlıca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Osmanlıca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Tarih
Fen Edebiyat
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
 


 
Referanslar