Anasayfa İletişim

Norveççe tercüman maaşları

Norveççe tercüman maaşları
 
Çeviri sektöründe Norveççe tercüman maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Norveççe tercüman maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Norveççe tercüman günlük olarak türkçeden Norveççeye veya Norveççeden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Norveççe tercüman maaşları 1500 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Norveççe tercümanlar ne kadar alır
Freelance Norveççe tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Norveççe çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Norveççe freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Norveççe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Norveççe tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Norveççe tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Norveç dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Norveççe tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Norveççe tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Norveççe tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Norveççe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Norveççe tercüman sözlü da yapar mı,
Norveççe tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Norveççe yazılı çevirilere veya sadece Norveççe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Norveççe tercüman hangi sektörler çalışabilir
Norveççe tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Norveççe tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
 


 
Referanslar