Anasayfa İletişim

Makedonca tercüman ücretleri

Makedonca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Makedonca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Makedonca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Makedonca tercüman günlük olarak türkçeden Makedoncaya veya Makedoncadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Makedonca tercüman ücretleri 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Makedonca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Makedonca tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Makedonca çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Makedonca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Makedonca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Makedonca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Makedonca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Makedon dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Makedonca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Makedonca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Makedonca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Makedonca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Makedonca tercüman sözlü da yapar mı,
Makedonca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Makedonca yazılı çevirilere veya sadece Makedonca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Makedonca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Makedonca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Makedonca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
 


 
Referanslar