Anasayfa İletişim

Macarca çevirmen maaşları

Macarca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Macarca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Macarca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Macarca çevirmen günlük olarak türkçeden Macarcaya veya Macarcadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Macarca çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Macarca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Macarca çevirmenler; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Macarca çeviri yaparlarsa 200 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Macarca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Macarca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Macarca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Macarca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Macar dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Macarca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Macarca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Macarca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Macarca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Macarca çevirmen sözlü da yapar mı,
Macarca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Macarca yazılı çevirilere veya sadece Macarca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Macarca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Macarca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Macarca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Eğitim
Güzellik Bakım
Bilgisayar Yazılım
Elektronik
Holdingler
Alışveriş


 
Referanslar