Anasayfa İletişim

Letonca çevirmen maaşları

Letonca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Letonca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Letonca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Letonca çevirmen günlük olarak türkçeden Letoncaya veya Letoncadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Letonca çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Letonca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Letonca çevirmenler; bin karakterini 30-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Letonca çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Letonca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Letonca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Letonca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Letonca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Polonya dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Letonca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Letonca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Letonca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Letonca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Letonca çevirmen sözlü da yapar mı,
Letonca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Letonca yazılı çevirilere veya sadece Letonca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Letonca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Letonca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Letonca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Elektronik
Holdingler
Alışveriş
Isıtma&Soğutma Sanayi
Gıda ve İçecek
Orman Ürünleri
Plastik Sanayi


 
Referanslar