Anasayfa İletişim

Lehçe çevirmen maaşları

Lehçe çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Lehçe çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Lehçe çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Lehçe çevirmen günlük olarak türkçeden Lehçeye veya Lehçeden türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Lehçe çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Lehçe çevirmenler ne kadar alır
Freelance Lehçe çevirmenler; bin karakterini 30-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Lehçe çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Lehçe freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Lehçe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Lehçe çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Lehçe çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Polonya dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Lehçe çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Lehçe çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Lehçe çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Lehçe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Lehçe çevirmen sözlü da yapar mı,
Lehçe çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Lehçe yazılı çevirilere veya sadece Lehçe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Lehçe çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Lehçe çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Lehçe çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
 


 
Referanslar