Anasayfa İletişim

Lazca çevirmen maaşları

Lazca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Lazca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Lazca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Lazca çevirmen günlük olarak türkçeden Lazcaya veya Lazcadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Lazca çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Lazca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Lazca çevirmenler; bin karakterini 40-80 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Lazca çeviri yaparlarsa 400 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Lazca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Lazca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Lazca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Lazca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Laz dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Lazca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Lazca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Lazca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 Lazca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Lazca çevirmen sözlü da yapar mı,
Lazca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Lazca yazılı çevirilere veya sadece Lazca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Lazca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Lazca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Lazca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Edebi kitap
Tarih Sanat
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
 


 
Referanslar