Anasayfa İletişim

Kazakça tercüman ücretleri

Kazakça tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Kazakça tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Kazakça tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Kazakça tercüman günlük olarak türkçeden Kazakçaya veya Kazakçadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Kazakça tercüman ücretleri 2000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Kazakça tercümanlar ne kadar alır
Freelance Kazakça tercümanlar; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Kazakça çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Kazakça freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Kazakça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Kazakça tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Kazakça tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Kazak dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Kazakça tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Kazakça tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Kazakça tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 Kazakça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Kazakça tercüman sözlü da yapar mı,
Kazakça tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Kazakça yazılı çevirilere veya sadece Kazakça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Kazakça tercüman hangi sektörler çalışabilir
Kazakça tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Kazakça tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Taşımacılık-Lojistik-Gümrük Sektörü
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
 


 
Referanslar