Anasayfa İletişim

Japonca çevirmen maaşları

Japonca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Japonca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Japonca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Japonca çevirmen günlük olarak türkçeden Japoncaya veya Japoncadan türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Japonca çevirmen maaşları 2000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Japonca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Japonca çevirmenler; bin karakterini 30-60 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Japonca çeviri yaparlarsa 300 TL ile 600 TL arası kazanır, ancak Japonca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Japonca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Japonca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Japonca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Japon dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Japonca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Japonca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Japonca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz ama Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Japonca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Japonca çevirmen sözlü da yapar mı,
Japonca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Japonca yazılı çevirilere veya sadece Japonca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Japonca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Japonca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Japonca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
 


 
Referanslar