Anasayfa İletişim

İtalyanca tercüman ücretleri

İtalyanca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe İtalyanca tercüman ücretleri ne kadar?
 
Çeviri sektöründe İtalyanca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. İtalyanca tercüman günlük olarak türkçeden İtalyancaya veya İtalyancadan türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan İtalyanca tercüman ücretleri 2000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance İtalyanca tercümanlar ne kadar alır
Freelance İtalyanca tercümanlar; bin karakterini 10-20 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter İtalyanca çeviri yaparlarsa 100 TL ile 400 TL arası kazanır, ancak İtalyanca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi İtalyanca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında İtalyanca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında İtalyanca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip İtalyan dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan İtalyanca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
İtalyanca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet İtalyanca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz ama Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %3-5 İtalyanca iş olduğundan iş sıkıntısı yoktur.
 
Yazılı İtalyanca tercüman sözlü da yapar mı,
İtalyanca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece İtalyanca yazılı çevirilere veya sadece İtalyanca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
İtalyanca tercüman hangi sektörler çalışabilir
İtalyanca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
İtalyanca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Bilgisayar Yazılım
Elektronik
Holdingler
Alışveriş
Isıtma&Soğutma Sanayi
Gıda ve İçecek
 


 
Referanslar