Anasayfa İletişim

İsveççe çevirmen maaşları

İsveççe çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe İsveççe çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe İsveççe çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. İsveççe çevirmen günlük olarak türkçeden İsveççeye veya İsveççeden türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan İsveççe çevirmen maaşları 1000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance İsveççe çevirmenler ne kadar alır
Freelance İsveççe çevirmenler; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter İsveççe çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak İsveççe freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi İsveççe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında İsveççe çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında İsveççe çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip İskoç dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan İsveççe çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
İsveççe çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet İsveççe çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 İsveççe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı İsveççe çevirmen sözlü da yapar mı,
İsveççe çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece İsveççe yazılı çevirilere veya sadece İsveççe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
İsveççe çevirmen hangi sektörler çalışabilir
İsveççe çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
İsveççe çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Isıtma&Soğutma Sanayi
Gıda ve İçecek
Orman Ürünleri
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
 


 
Referanslar