Anasayfa İletişim

İspanyolca çevirmen maaşları

İspanyolca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe İspanyolca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe İspanyolca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. İspanyolca çevirmen günlük olarak türkçeden İspanyolcaya veya İspanyolcadan türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan İspanyolca çevirmen maaşları 2000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance İspanyolca çevirmenler ne kadar alır
Freelance İspanyolca çevirmenler; bin karakterini 10-20 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter İspanyolca çeviri yaparlarsa 100 TL ile 400 TL arası kazanır, ancak İspanyolca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi İspanyolca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında İspanyolca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında İspanyolca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip İspanyol dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan İspanyolca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
İspanyolca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet İspanyolca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz ama Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %3-5 İspanyolca iş olduğundan iş sıkıntısı yoktur.
 
Yazılı İspanyolca çevirmen sözlü da yapar mı,
İspanyolca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece İspanyolca yazılı çevirilere veya sadece İspanyolca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
İspanyolca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
İspanyolca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
İspanyolca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
 


 
Referanslar