Anasayfa İletişim

İskoçça çevirmen maaşları

İskoçça çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe İskoçça çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe İskoçça çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. İskoçça çevirmen günlük olarak türkçeden İskoççaya veya İskoççadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan İskoçça çevirmen maaşları 1000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance İskoçça çevirmenler ne kadar alır
Freelance İskoçça çevirmenler; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter İskoçça çeviri yaparlarsa 300 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak İskoçça freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi İskoçça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında İskoçça çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında İskoçça çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip İskoç dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan İskoçça çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
İskoçça çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet İskoçça çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 İskoçça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı İskoçça çevirmen sözlü da yapar mı,
İskoçça çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece İskoçça yazılı çevirilere veya sadece İskoçça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
İskoçça çevirmen hangi sektörler çalışabilir
İskoçça çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
İskoçça çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Isıtma&Soğutma Sanayi
Gıda ve İçecek
Orman Ürünleri
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
 


 
Referanslar