Anasayfa İletişim

Hırvatça tercüman ücretleri

Hırvatça tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Hırvatça tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Hırvatça tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Hırvatça tercüman günlük olarak türkçeden Hırvatçaya veya Hırvatçadan türkçeye 7 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Hırvatça tercüman ücretleri 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Hırvatça tercümanlar ne kadar alır
Freelance Hırvatça tercümanlar; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 7-15 bin karakter Hırvatça çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Hırvatça freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Hırvatça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Hırvatça tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Hırvatça tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Hırvat dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Hırvatça tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Hırvatça tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Hırvatça tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Hırvatça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Hırvatça tercüman sözlü da yapar mı,
Hırvatça tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Hırvatça yazılı çevirilere veya sadece Hırvatça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Hırvatça tercüman hangi sektörler çalışabilir
Hırvatça tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Hırvatça tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi
Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
Metal Çelik Sanayi
Makina Sanayi
 


 
Referanslar