Anasayfa İletişim

Hırvatça çevirmen maaşları

Hırvatça çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Hırvatça çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Hırvatça çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Hırvatça çevirmen günlük olarak türkçeden Hırvatçaya veya Hırvatçadan türkçeye 7 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Hırvatça çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Hırvatça çevirmenler ne kadar alır
Freelance Hırvatça çevirmenler; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 7-15 bin karakter Hırvatça çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Hırvatça freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Hırvatça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Hırvatça çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Hırvatça çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Hırvat dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Hırvatça çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Hırvatça çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Hırvatça çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Hırvatça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Hırvatça çevirmen sözlü da yapar mı,
Hırvatça çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Hırvatça yazılı çevirilere veya sadece Hırvatça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Hırvatça çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Hırvatça çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Hırvatça çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi
Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
Metal Çelik Sanayi
Makina Sanayi
 


 
Referanslar