Anasayfa İletişim

Hakasça çevirmen maaşları

Hakasça çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Hakasça çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Hakasça çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Hakasça çevirmen günlük olarak türkçeden Hakasçaya veya Hakasçadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Hakasça çevirmen maaşları 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Hakasça çevirmenler ne kadar alır
Freelance Hakasça çevirmenler; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Hakasça çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Hakasça freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Hakasça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Hakasça çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Hakasça çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Hakas dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Hakasça çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Hakasça çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Hakasça çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 Hakasça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Hakasça çevirmen sözlü da yapar mı,
Hakasça çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Hakasça yazılı çevirilere veya sadece Hakasça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Hakasça çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Hakasça çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Hakasça çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Metal Çelik Sanayi
Makina Sanayi
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi
Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
 


 
Referanslar