Anasayfa İletişim

Gagavuzca çevirmen maaşları

Gagavuzca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Gagavuzca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Gagavuzca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Gagavuzca çevirmen günlük olarak türkçeden Gagavuzcaya veya Gagavuzcadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Gagavuzca çevirmen maaşları 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Gagavuzca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Gagavuzca çevirmenler; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Gagavuzca çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Gagavuzca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Gagavuzca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Gagavuzca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Gagavuzca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Gagavuz dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Gagavuzca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Gagavuzca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Gagavuzca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 Gagavuzca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Gagavuzca çevirmen sözlü da yapar mı,
Gagavuzca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Gagavuzca yazılı çevirilere veya sadece Gagavuzca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Gagavuzca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Gagavuzca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Gagavuzca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
 


 
Referanslar