Anasayfa İletişim

Farsça tercüman ücretleri

Farsça tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Farsça tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Farsça tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Farsça tercüman günlük olarak türkçeden Farsçaya veya Farsçadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Farsça tercüman ücretleri 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Farsça tercümanlar ne kadar alır
Freelance Farsça tercümanlar; bin karakterini 15-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Farsça çeviri yaparlarsa 150 TL ile 400 TL arası kazanır, ancak Farsça freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Farsça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır.
 
Çeviri bürolarında Farsça tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Farsça tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Farsça dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Farsça tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Farsça tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Farsça tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Farsça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Farsça tercüman sözlü da yapar mı,
Farsça tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Farsça yazılı çevirilere veya sadece Farsça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Farsça tercüman hangi sektörler çalışabilir
Farsça tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Farsça tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
 


 
Referanslar