Anasayfa İletişim

Estonca tercüman ücretleri

Estonca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Estonca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Estonca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Estonca tercüman günlük olarak türkçeden Estoncaya veya Estoncadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Estonca tercüman ücretleri 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Estonca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Estonca tercümanlar; bin karakterini 30-50 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Estonca çeviri yaparlarsa 300 TL ile 600 TL arası kazanır, ancak Estonca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Estonca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Estonca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Estonca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Eston dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Estonca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Estonca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Estonca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Estonca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Estonca tercüman sözlü da yapar mı,
Estonca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Estonca yazılı çevirilere veya sadece Estonca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Estonca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Estonca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Estonca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
 


 
Referanslar