Anasayfa İletişim

Endonezce çevirmen maaşları

Endonezce çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Endonezce çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Endonezce çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Endonezce çevirmen günlük olarak türkçeden Endonezceye veya Endonezceden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Endonezce çevirmen maaşları 2000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Endonezce çevirmenler ne kadar alır
Freelance Endonezce çevirmenler; bin karakterini 40-60 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Endonezce çeviri yaparlarsa 400 TL ile 800 TL arası kazanır, ancak Endonezce freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Endonezce çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Endonezce çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Endonezce çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Endonezya dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Endonezce çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Endonezce çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Endonezce çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %3-4 Endonezce iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Endonezce çevirmen sözlü da yapar mı,
Endonezce çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Endonezce yazılı çevirilere veya sadece Endonezce sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Endonezce çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Endonezce çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Endonezce çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
İnşaat&Yapı Sektörü
Patent Sektörü
Tekstil Sanayi
Yayınevleri & Edebi
Medikal Çeviri
Metal Çelik Sanayi
 


 
Referanslar