Anasayfa İletişim

Danca tercüman ücretleri

Danca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Danca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Danca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Danca tercüman günlük olarak türkçeden Dancaya veya Dancadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Danca tercüman ücretleri 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Danca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Danca tercümanlar; bin karakterini 20-40 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Danca çeviri yaparlarsa 200 TL ile 400 TL arası kazanır, ancak Danca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Danca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Danca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Danca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Danimarka dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Danca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Danca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Danca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Danca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Danca tercüman sözlü da yapar mı,
Danca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Danca yazılı çevirilere veya sadece Danca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Danca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Danca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Danca tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
 


 
Referanslar