Anasayfa İletişim

Çince Tercüme fiyatları hesaplama

 
Tercüme Fiyatları nasıl hesaplanır?
Word dosyası halindeyken, FineReader ve Anycount programları yardımıyla, Göz kararı …
 
Eğer söz konusu doküman seçilemeyen, kopyalamaya müsait olmayan veya kopyalaması sınırlı yapılabilen belge türleri ise bunu FineReader gibi programlarla karakterini saymak mümkündür. FineReader ile belgenizi word formatına aktarırsınız. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğimiz word dokumanı hesaplaması şeklinde toplam karakter sayısını öğrenebilirsiniz. Ancak, Çince için bu sefer bahsi geçen programın Çince dilini destekleyip desteklemediğine göre saydırma işlemi yapabilir. 
 
 Göz kararı ile toplam karakter sayısını çıkartmak biraz karmaşık ve zor da olsa 1000 harfin ortalama kapsayacağı alanı önce hesaplayarak ona göre diğer sayfaların karakter sayısını az çok tahmin edebilirsiniz.
Bilgisayarınıza Microsoft Word 2003 kurulu ise: Araçlar Menüsünden Sözcük Sayımı sekmesine tıklayarak belgenizin sözcük, boşluksuz karakter, satır, paragraf ve sayfa sayısı gibi istatistiksel bilgileri görebilirsiniz.
Eğer Microsoft Word 2007 kurulu ise: Dosyayı açınca metnin sol alt köşesinde Kelimeler/Words sekmesine tıklayarak sözcük, boşluksuz karakter, satır, paragraf ve sayfa sayısı gibi istatistiksel bilgileri görebilirsiniz.
 
Word formatında dosyanız mevcut diyelim yalnız hesapladınız ancak tercüme fiyatını çıkartamadınız. İnternet erişiminiz var ise hiç uğraşmadan belgelerinizi çevrim içi tahmini tercüme fiyatını öğrenmek için web sitemize başvurabilirsiniz.

 Diyelim ki çok sayıda word formatında dosyalarınız mevcut ise ve tek tek dosyaları açarak karakter sayımını yapmak hem zaman darlığı hem uğraştırıcılığı bakımından zor geliyor ise, o zaman aradığınız çare Anycount programıdır. Çoklu word formatındaki dosyalarınızın karakter sayısını yapmak için vazgeçilmez programdır.
 
 /www.gercektercume.com/online-fiyat/ bağlantısına tıklayarak anında Çince tercüme fiyatını hesaplattırınn ve verilen çeviri fiyatının bütçenize uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Çinceye Tercüme Fiyatını etkileyen faktörler nelerdir?
 
Tercüme fiyatlandırılırken
 -Belge içeriği
-Metnin Yoğunluğu
-Çeviri zamanı
-Kaynak dil
-Hedef dil
-Çapraz dillere çeviri gibi faktörler ve özellikle metnin başka dillere çevrildikten sonraki yoğunluğunun artması hali gibi durumlar göz önünde bulundurularak fiyat çıkarılır.
 
Tercüme fiyatlandırmasında kaynak ve hedef diller en önemli ve ücreti en çok etkileyen unsurlardır. Mesela Çinceden-Türkçeye yapılan çevirilerde, Çincede 1 kelime Türkçenin birkaç kelimesine denk geldiğniden dolayı, karakter tahmini yapılırken orijinal Çince belgenin kelime sayısına bakılır, 2-3 katı çarpılarak Türkçe karakter sayısı tahmini olark hesaplanır,  ayrıca da Türkçeye çevrilmiş karakter sayısında tercümanın dil seviyesine ve çevirisine, deyimleri, terminolojileri kullanma seviyesine göre %5-10luk artma veya azalma olabilir.
Metnin yoğunluğu ile yazılı belgedeki toplam karakter sayısı ifade edilmektedir. Metnin karakter sayısı veya yoğunluğu arttıkça çevirilerin birim tercüme fiyatı da artmaktadır. Ayrıca içerikte herhangi bir alanda uzmanlık gerektiren konular mevcut ise, bu da tercüme fiyatını etkileyen durumlardan biridir. Eğer çevirilecek belgeler üniversite veya başka kurumdan alınmış 3-4 kişiye ait benzer belgeler ise toplam fiyat üzerinden indirim uygulanır.
      Teklif edilen tercume süresi müşterinin talep ettiği süreyi aşıyorsa yeniden bir fiyatlandırma yapılabilir ve belirlenen süreye çekilmeye çalışılır.
 
Çoğunlukla hangi dillerdeki çevirilerde yoğunluk artış gösterir?
Yoğunluk artışı durumu çoğunlukla Türkçeden-İngilizceye, Türkçeden Fransızcaya, Türkçeden Rusçaya , Türkçeden Arapçaya Tercüme edilen metinlerde söz konusu olmakla birlikte, bu artışın çeviriyi yapan tercümanın dil seviyesine ve çevirisine, deyimleri, terminolojileri kullanma seviyesine göre de olabileceğini söyleyebiliriz.


 
Referanslar