Anasayfa İletişim

Çince çevirmen maaşları

Çince çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Çince çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Çince çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Çince çevirmen günlük olarak türkçeden Çinceye veya Çinceden türkçeye 10 bin karakter ile 20 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Çince çevirmen maaşları 2000 TL ile  3000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Çince çevirmenler ne kadar alır
Freelance Çince çevirmenler; bin karakterini 40-60 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-20 bin karakter Çince çeviri yaparlarsa 400 TL ile 800 TL arası kazanır, ancak Çince freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Çince çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Çince çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Çince çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Çin dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Çince çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Çince çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Çince çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %3-4 Çince iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Çince çevirmen sözlü da yapar mı,
Çince çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Çince yazılı çevirilere veya sadece Çince sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Çince çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Çince çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Çince çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
 


 
Referanslar