Anasayfa İletişim

Çekçe tercüman ücretleri

Çekçe tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Çekçe tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Çekçe tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Çekçe tercüman günlük olarak türkçeden Çekçeye veya Çekçeden türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Çekçe tercüman ücretleri 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Çekçe tercümanlar ne kadar alır
Freelance Çekçe tercümanlar; bin karakterini 20-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Çekçe çeviri yaparlarsa 100 TL ile 300 TL arası kazanır, ancak Çekçe freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Çekçe çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Çekçe tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Çekçe tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Çek dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Çekçe tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Çekçe tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Çekçe tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %4-5 Çekçe iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Çekçe tercüman sözlü da yapar mı,
Çekçe tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Çekçe yazılı çevirilere veya sadece Çekçe sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Çekçe tercüman hangi sektörler çalışabilir
Çekçe tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Çekçe tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Fuar
Sivil Toplum Kuruluşları
Sanat-Kültür
Kağıt Seluloz Sanayi
Sigorta
 


 
Referanslar