Anasayfa İletişim

Buryatça tercüman ücretleri

Buryatça tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Buryatça tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Buryatça tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Buryatça tercüman günlük olarak türkçeden Buryatçaya veya Buryatçadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Buryatça tercüman ücretleri 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Buryatça tercümanlar ne kadar alır
Freelance Buryatça tercümanlar; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Buryatça çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Buryatça freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Buryatça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Buryatça tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Buryatça tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Buryat dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Buryatça tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Buryatça tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Buryatça tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 Buryatça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Buryatça tercüman sözlü da yapar mı,
Buryatça tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Buryatça yazılı çevirilere veya sadece Buryatça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Buryatça tercüman hangi sektörler çalışabilir
Buryatça tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Buryatça tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Plastik Sanayi
Hukuk
İthalat - İhracat
Tarım ve Hayvancılık
Cam ve Porselen Sanayi
Basın Yayın
 


 
Referanslar