Anasayfa İletişim

Bulgarca çevirmen maaşları

Bulgarca çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Bulgarca çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Bulgarca çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Bulgarca çevirmen günlük olarak türkçeden Bulgarcaya veya Bulgarcadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Bulgarca çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Bulgarca çevirmenler ne kadar alır
Freelance Bulgarca çevirmenler; bin karakterini 10-20 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Bulgarca çeviri yaparlarsa 100 TL ile 300 TL arası kazanır, ancak Bulgarca freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Bulgarca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Bulgarca çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Bulgarca çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Bulgar dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Bulgarca çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Bulgarca çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Bulgarca çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Bulgarca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Bulgarca çevirmen sözlü da yapar mı,
Bulgarca çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Bulgarca yazılı çevirilere veya sadece Bulgarca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Bulgarca çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Bulgarca çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Bulgarca çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;

Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
İnternet Hizmetleri
Eğitim
Güzellik Bakım
Bilgisayar Yazılım
 


 
Referanslar