Anasayfa İletişim

Belarusça çevirmen maaşları

Belarusça çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Belarusça çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Belarusça çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Belarusça çevirmen günlük olarak türkçeden Belarusçaya veya Belarusçadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Belarusça çevirmen maaşları 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Belarusça çevirmenler ne kadar alır
Freelance Belarusça çevirmenler; bin karakterini 15-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Belarusça çeviri yaparlarsa 150 TL ile 450 TL arası kazanır, ancak Belarusça freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Belarusça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Belarusça çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Belarusça çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Belarus dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Belarusça çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Belarusça çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Belarusça çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Belarusça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Belarusça çevirmen sözlü da yapar mı,
Belarusça çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Belarusça yazılı çevirilere veya sadece Belarusça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Belarusça çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Belarusça çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Belarusça çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;

Otomotiv Sanayi
Emlak Sektörü
İnternet Hizmetleri
Eğitim
Güzellik Bakım
Bilgisayar Yazılım

 


 
Referanslar