Anasayfa İletişim

Baskça çevirmen maaşları

Baskça çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Baskça çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Baskça çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Baskça çevirmen günlük olarak türkçeden Baskçaya veya Baskçadan türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Baskça çevirmen maaşları 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Baskça çevirmenler ne kadar alır
Freelance Baskça çevirmenler; bin karakterini 50-100 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Baskça çeviri yaparlarsa 250 TL ile 500 TL arası kazanır, ancak Baskça freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Baskça çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Baskça çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Baskça çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Baskça dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Baskça çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Baskça çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Baskça çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1 Baskça iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Baskça çevirmen sözlü da yapar mı,
Baskça çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Baskça yazılı çevirilere veya sadece Baskça sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Baskça çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Baskça çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Baskça çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Tarih

Medikal Çeviri
Metal Çelik Sanayi
Makina Sanayi
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi

 


 
Referanslar