Anasayfa İletişim

Azerice tercüman ücretleri

Azerice tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Azerice tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Azerice tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Azerice tercüman günlük olarak türkçeden Azericeye veya Azericeden türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Azerice tercüman ücretleri 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Azerice tercümanlar ne kadar alır
Freelance Azerice tercümanlar; bin karakterini 15-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Azerice çeviri yaparlarsa 75 TL ile 300 TL arası kazanır, ancak Azerice freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Azerice çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Azerice tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Azerice tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Azeri dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Azerice tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Azerice tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Azerice tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Azerice iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Azerice tercüman sözlü da yapar mı,
Azerice tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Azerice yazılı çevirilere veya sadece Azerice sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Azerice tercüman hangi sektörler çalışabilir
Azerice tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Azerice tercümanların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Tarih
Medikal Çeviri
Metal Çelik Sanayi
Makina Sanayi
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi
 


 
Referanslar