Anasayfa İletişim

Azerice çevirmen maaşları

Azerice çevirmen maaşları
 
Çeviri sektöründe Azerice çevirmen maaşları nekadar?
 
Çeviri sektöründe Azerice çevirmen maaşları, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Azerice çevirmen günlük olarak türkçeden Azericeye veya Azericeden türkçeye 5 bin karakter ile 10 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Azerice çevirmen maaşları 1000 TL ile  1500 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Azerice çevirmenler ne kadar alır
Freelance Azerice çevirmenler; bin karakterini 15-30 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 5-10 bin karakter Azerice çeviri yaparlarsa 75 TL ile 300 TL arası kazanır, ancak Azerice freelance çevirmenin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Azerice çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Azerice çevirmenler tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Azerice çevirmenler için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Azeri dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Azerice çevirmenlerle çalışmaktadır.
 
Azerice çevirmen için her zaman iş çıkar mı
Evet Azerice çevirmen için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %2-3 Azerice iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Azerice çevirmen sözlü da yapar mı,
Azerice çevirmen yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Azerice yazılı çevirilere veya sadece Azerice sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Azerice çevirmen hangi sektörler çalışabilir
Azerice çevirmenler çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Azerice çevirmenlerin istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Tarih

Medikal Çeviri
Metal Çelik Sanayi
Makina Sanayi
Mobilya Sanayi
Turizm-Seyahat
Ambalaj Sanayi

 


 
Referanslar