Anasayfa İletişim

Afganca tercüman ücretleri

Afganca tercüman ücretleri
 
Çeviri sektöründe Afganca tercüman ücretleri nekadar?
 
Çeviri sektöründe Afganca tercüman ücretleri, çeviri yaptığı kapasitesine göre değişir. Afganca tercüman günlük olarak türkçeden Afgancaya veya Afgancadan türkçeye 10 bin karakter ile 15 bin karakter arası çeviri yapar, 2014 senesi için sektörde tam zamanlı çalışan Afganca tercüman ücretleri 1000 TL ile  2000 TL arası değiştiğini tahmin etmekteyiz.
 
Freelance Afganca tercümanlar ne kadar alır
Freelance Afganca tercümanlar; bin karakterini 20-25 TL arası çalıştığını düşünürsek, günlük 10-15 bin karakter Afganca çeviri yaparlarsa 200 TL ile 300 TL arası kazanır, ancak Afganca freelance tercümanin her günü dolu  olmayabilir, bazen çalıştığı yerlerden iş gelmeyebilir veya hafta içi dolu olur haftasonu iş gelmez, yerine de hafta içi Afganca çeviri gelmez ancak haftasonuna işler yığılır
 
Çeviri bürolarında Afganca tercümanlar tam zamanlı çalışabilir mi?
Çeviri piyasasında Afganca tercümanlar için genelde tam zamanlı iş çıkmamaktadır, en azından büyükşehirlerde faaliyet gösteren belirli iş kapasitesine sahip Afgan dilinde çeviri yapan  tercüme bürolarında, ancak çoğu bürolar maliyeti düşürmek için dışarıdan çalışan Afganca tercümanlarla çalışmaktadır.
 
Afganca tercüman için her zaman iş çıkar mı
Evet Afganca tercüman için tercüme sektöründe her zaman iş çıkmaz, Türkiyede de yabancı dil olarak genelde işlerin yaklaşık %1-2 Afganca iş olduğundan iş sıkıntısı vardır.
 
Yazılı Afganca tercüman sözlü da yapar mı,
Afganca tercüman yazılı çeviri yeteneğinin yanında sözlü yeteneğini geliştirmiş tecrübesini kazanmış ise ikisini de yapar, ancak sadece Afganca yazılı çevirilere veya sadece Afganca sözlü-ardıl çevirilere yönelenler de çoktur, çunku bu bir yere konsantrasyonunu daha fazla verip uzmanlaşmak demek ve daha kolaydır.
 
Afganca tercüman hangi sektörler çalışabilir
Afganca tercümanlar çeviri sektörünün yanında bir çok sektörde çalışabilir,
Afganca tercümanlarların istihdam edildiği sektörlerden örnek verecek olursak;
Finans
Üniversite (Akademik Çeviriler)
Bilişim Teknolojileri
Eğlence & Yaşam (Fuar Organizasyonları)
Elektrik & Elektronik
Enerji & İklimlendirme
Kimya Sanayi Sektörü
 


 
Referanslar